معرفی همایش

صفحه اصلی > معرفی همایش

مقدمه

 همايش‌ علمي بستر مناسبي براي ارائه و نشر دستاوردهاي علمي و بررسی انتقادی و عالمانه این دستاوردهاست. همایش «دین، فرهنگ و فناوری» فرصتی برای توجه دادن نخبگان و صاحب ­نظران نسبت به بررسی و شناخت مبانی، چیستی و چگونگی فرایند ساخت، انتقال و گسترش فناوری و نیز آسیب­ شناسی اجتماعی ـ فرهنگی گسترش آن  و همچنین دستورالعملهای اجرایی برای استفاده از فناوری و آینده نگاری آن است. با توجه به نیاز روزافزون جامعه اسلامی به تولید اندیشه‌های خلاق و بدیع دینی در عرصه مناسبات دین، فرهنگ و فناوری و ضرورت تمهید زمینه­ های معرفتی و نظری پیدایش علوم و فنون جدید و نیز ضرورت شکل­ گیری ساختارهای نوینِ دانش بنیان در حوزه فناوری­های ملی، این همایش فرصتی جهت تعامل و تبادل تجربیات مراکز آموزشی و پژوهشی حوزوی و دانشگاهی و ایجاد همگرایی نظری و روش­ شناختی میان صاحب­نظران این مراکز در فهم نسبت دین، فرهنگ و فناوری به منظور بهره­ گیری مناسب­تر از ظرفیت­ های فناوری و کاستن از آسیب­های دینی، اجتماعی و فرهنگی آن است. 

همايش علمي «دین، فرهنگ و فناوری» فعاليتي پژوهشي ـ ترویجی است كه با مشاركت صاحب­ نظران حوزوی و دانشگاهی به منظور تبادل دانش و اطلاعات درباب مناسبات دین، فرهنگ و فناوری، از طريق ارائه شفاهي مباحث و تنظیم مقالات مکتوب و يا به صورت پوستر با حضور شركت‌‌كنندگان برگزار خواهد شد.

 

اهداف

اهداف همایش «دین، فرهنگ و فناوری» به شرح ذیل است:

- توجه دادن افکار نخبگان جامعه به مطالبات مقام معظم رهبری درخصوص جنبش نرم­ افزاری در حوزه علم و فناوری یا تجزیه و تحلیل مناسبات آنها با دین و فرهنگ

-  ظرفیت­ شناسی حکمت و اندیشه اسلامی برای بازخوانی انتقادی فلسفه علوم پایه و فلسفه علوم اجتماعی مدرن با هدف بازطراحی مناسبات دگرواره دین، فرهنگ و فناوری.

- نظریه­ پردازی درباب سازوکار پیوند علوم انسانی ـ اجتماعی با علوم تجربی و فنی ـ صنعتی براساس مبانی دینی متناسب با شرایط بومی جامعه و نحوه اثرگذاری آنها در آن

- تبیین نقش مباحث فقهی ـ حقوقی و اخلاقی در حوزه فناوری در جهت بازطراحی نسبت فناوری با جامعه.

- تبیین و تقویت نقش مراکز علمی ـ پژوهشی در شناسایی و پاسخگویی به نیازهای جامعه در زمینه فناوری.

- بازخوانی انتقادی نظریات فلسفه تاریخ علم و فناوری در غرب و مقایسه آن با فلسفه تاریخ علم و فناوری در ادیان توحیدی به ویژه در اسلام.

- تبیین، نقد و اصلاح بایسته های سیاستگذاری علم و فناوری در جمهوری اسلامی ایران

- آسیب­ شناسی اجتماعی ـ فرهنگی ساخت، انتقال و گسترش فناوری در جمهوری اسلامی ایران و ارائه راهکار برای اصلاح آن.