این رویداد خاتمه یافته است و اطلاعات موجود در این سایت صرفا جنبه آرشیو دارد

برگزاری سومین جلسه شورای علمی


ارسال شده در تاریخ :
برگزاری سومین جلسه شورای علمی

سومین جلسه شورای علمی همایش دین، فرهنگ و فناوری در دانشگاه صنعتی شریف در تاریخ 31 خرداد 1401 برگزار شد.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی شریف، سومین نشست شورای علمی همایش بین‌المللی دین، فرهنگ و فناوری با حضور متولیان اصلی همایش دکتر خادم حسینی دبیر همایش، دکتر نصیری جانشین دبیر همایش، دکتر مصطفی تقوی معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه صنعتی شریف و عضو شورای سیاستگذاری و شورای علمی همایش، مهندس هاشم‌ورزی مدیر روابط عمومی دانشگاه صنعتی شریف و نمایندگان دیگر دانشگاه‌ها و پژوهشکده‌ها و دستگاه‌ها در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد. دکتر پارسانیا، عضو شورای انقلاب فرهنگی و رئیس دومین همایش بین‌المللی دین، فرهنگ و فناوری و دکتر زائری رئیس پژوهشگاه فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز به صورت مجازی در جلسه حضور داشتند.
 تاکنون دو نشست شورای علمی همایش به میزبانی شورای انقلاب فرهنگی و دانشگاه تهران برگزار شده و این نشست‌ها تا برگزاری همایش نیز ادامه‌دار خواهد بود.

در ابتدای نشست دکتر تقوی، معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه صنعتی شریف به عنوان دبیر سومین نشست شورای علمی همایش دین، فرهنگ و فناوری با تاکید بر اهمیت همایش از زوایای مختلف گفت: همایش دین، فرهنگ و فناوری از زاویه دید یک تکنولوژیست همانقدر مهم است که از زاویه دید یک فعال فرهنگی و اجتماعی.
 دکتر تقوی در ادامه افزود: چنانچه بخواهیم مصنوعات تکنیکی کارکرد مطلوب را ایفا بکنند باید ابعاد فرهنگی و اجتماعی تکنولوژی را در نظر بگیریم، امروزه در دنیا بیش از پیش این موضوع مورد توجه قرار گرفته است. در جهان امروز توسعه تکنولوژی در بسیاری از موارد به معنای توسعه سیستم‌های اجتماعی تکنیکی است، در واقع توسعه تکنولوژی در بسیاری از موارد با درهم تنیدگی عوامل فنی و سخت افزاری و عوامل انسانی و اجتماعی سامان یافته است.
دبیر  نشست شورای علمی همایش در ادامه افزود: تکنولوژی یکی از مقومات مهم و اساسی تمدن است و توسعه سیستم‌­های اجتماعی-تکنیکی  با ملاحظات فرهنگی و اجتماعی خاص می­‌تواند منجر به ارتقای تمدن بشری گردد.

دکتر تقوی همایش دین، فرهنگ و فناوری را همایشی بزرگ و ذوابعاد دانست و گفت: این همایش از جهت گستره موضوعی به حوزه خاصی از فناوری و مسائل مرتبط با آن محدود نمی‌شود به همین دلیل مراکز علمی مرتبط با حوزه‌های مختلف فناوری می‌توانند در این همایش مشارکت داشته باشند. دکتر تقوی در این نشست از شرکت­ کنندگان در جلسه دعوت کرد تا در اجرای هرچه بهتر این همایش مشارکت جدی داشته باشند. در همین جلسه برخی از شرکت­ کنندگان اعلان آمادگی کردند که از توان علمی و اجرایی سازمان خود در اجرای بهتر همایش بهره خواهند برد.

به عقیده دبیر این نشست، دومین همایش بین‌المللی دین، فرهنگ و فناوری تنها با هدف جمع‌آوری مقالات برگزار نمی‌شود و به دنبال ایجاد گفتمانی در جامعه در جلسه است که نسبت میان تکنولوژی و عوامل اجتماعی را درک می­‌کند.  وی در ادامه افزود: اگر به دنبال توسعه تکنولوژی هستیم باید ملاحظات فرهنگی و نگاه‌های اجتماعی را نسبت به این موضوع  لحاظ کنیم. در ادامه معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه صنعتی شریف، در خصوص سابقه این دانشگاه در همایش بین‌المللی دین، فرهنگ و فناوری گفت: همایش مذکور برای اولین بار در دانشگاه صنعتی شریف با کمک اندیشکده مهاجر برگزار شد . با توجه به اینکه دانشگاه شریف یکی از حلقه­‌های کلیدی توسعه تکنولوژی در کشور است و با توجه به اینکه دانشگاه صنعتی شریف در رشته‌­هایی همچون فلسفه و اخلاق علم و تکنولوژی، مطالعات علم و تکنولوژی و نیز سیاست علم و تکنولوژی پیشرو است، طبیعی است که از همایش‌هایی از این جنس استقبال کند.
 

در ادامه جلسه دکتر خادم حسینی، عضو هیئت علمی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران و دبیر دومین همایش بین‌المللی دین، فرهنگ و فناوری به ایراد سخنانی پرداخت. نگاه اصلی موضوع دین، فرهنگ و فناوری یک نگاه بین‌رشته‌ای است و این موضوعی است که در سطح جهانی به تازگی جدی‌­تر مطرح شده است. وی افزود: فناوری در خلا شکل نمی‌گیرد و نیاز به بسترهای فرهنگی و اجتماعی دارد. اگر این رویکرد را داشته باشیم و بتوانیم به پیشرانهای اجتماعی آن دست پیدا کنیم وارد عرصه‌های جدید علوم و تکنولوژی‌­ها می‌شویم.

دکتر خادم حسینی در پایان صحبت‌هایش گفت: مشتاق هستیم این جلسه که سومین نشست از نشست‌های شورای علمی این همایش است بتواند گام تکمیلی خود را برای افق‌های بلندتر دنبال کند. وی افزود تا قبل از موعد رویداد اصلی ده‌ها همایش محلی، تخصصی و نشست‌های علمی خواهیم داشت تا هر دستگاهی متناسب با ظرفیت‌های تخصصی خود بتواند مشارکت لازم و مطلوبی با همایش داشته باشد. طرح پرسش‌­هایی در زمینه مسائل اجتماعی توسعه تکنولوژی از سوی دستگاه‌ها، دانشگاه‌ها و پژوهشکده‌ها که سه گروه مخاطبان ما در این نشست‌ها هستند بسیار ارزشمند است، ولو این پرسش‌­ها به پاسخ­‌های نهایی و قطعی نرسد. هدف ما از این همایش در دو محور تجلی پیدا می­‌کند: یک. مشارکت در بحث تولید دانش به صورت مقالات، دو. برگزاری نشست‌های تخصصی در قالب بحث‌های گفتمانی.
در ادامه نشست دکتر نصیری، عضو هیئت علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه و جانشین دبیر همایش به ارائه محورهای همایش پرداخت.  مبانی معرفت شناختی ، فلسفی و نظری فناوری‌های سایبری و فضای مجازی، مناسبات دین و فناوری ویژه فناوری‌های سایبری و فضای مجازی، مبانی فرهنگی ، اجتماعی ویژه فناوری‌های سایبری و فضای مجازی، چالش‌های کارآفرینی ، اقتصاد، ارزش و فناوری‌های سایبری و فضای مجازی، پیوست نگاری فرهنگی ویژه فناوری‌های سایبری و فضای مجازی، فناوری و مسائل فرهنگی خانواده و زنان، چالش‌های فرهنگی اجتماعی حوزه فناوری و مسائل حکمرانی، سیاستگذاری و آینده پژوهی فناوری در ایران محورهای دومین همایش بین‌المللی دین، فرهنگ و فناوری بر مبنای تقسیم‌بندی متعارف علوم مرتبط بودند. در ادامه جلسه حاضرین نظرات خود  نسبت به محورهای پیشنهادی همایش را بیان و در بخش‌هایی که قادر به مشارکت بودند اعلام آمادگی کردند.


پوستر همایش

© کلیه حقوق این وب سایت محفوظ می باشد .
طراحی و پیاده سازی شده توسط : همایش نگار ( ویرایش 10.0.5.2)